Patent jachtowego sternika morskiego. Jak go zdobyć i jakie daje kwalifikacje?

Patent jachtowego sternika morskiego. Jak go zdobyć i jakie daje kwalifikacje?

Żagle to hobby, które podziela coraz więcej osób. Nic w tym dziwnego – to doskonałe połączenie wysiłku fizycznego i rozrywki. Pływając jachtem, nie tylko korzystnie wpływamy na swoją kondycję, ale również samopoczucie. Nie ma bowiem nic przyjemniejszego niż trochę ruchu na świeżym powietrzu i obcowanie z zapierającymi dech w piersiach krajobrazami. Zanim jednak wsiądziemy na jacht, powinniśmy sprawdzić, czy mamy do tego odpowiednie kwalifikacje. Przepisy dokładnie określają, kto może kierować jakim pojazdem. Jednym z podstawowych patentów jest jachtowy sternik morski z Pro-Skippers.

Patenty żeglarskie. Co to takiego?

Ponieważ sterowanie dużym pojazdem może być niebezpieczne, jeśli nie mamy w tym doświadczenia, prawodawca dokładnie określa, kto ma kwalifikacje do objęcia sterów jachtu. Wyróżniamy trzy patenty – każdy dotyczy innego typu pojazdu (jeśli chodzi o rozmiar i moc silnika).

Kim jest jachtowy sternik morski?

Jednym z trzech patentów jest jachtowy sternik morski. Ten możemy uzyskać mając 18 lat. Inne wymagania to odbycie minimum dwóch rejsów po wodach morskich (w czasie 200 godzin), a także zdanie odpowiedniego egzaminu. Ten obejmuje zarówno wiedzę teoretyczną, jak i umiejętności praktyczne.

Jachtowy sternik morski uzyskuje uprawniania do kierowania jachtami żaglowymi lub z pomocniczym napędem po wodach śródlądowych. Po wodach morskich wolno mu sterować jedynie jachtami, których długość nie przekracza 18 m.

forbal

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *