Specyfikacja jezior górskich. Sprawdź czym się różnią od tych tradycyjnych.

Specyfikacja jezior górskich. Sprawdź czym się różnią od tych tradycyjnych.

Jeziora w górach różnią się mocno od tych jezior, do których przyzwyczajeni są bywalcy Mazur. Przede wszystkim są one zupełnie inaczej ukształtowane, a z racji wpadania do nich zimnych, górskich rzek, zwykle takie jeziora charakteryzuje bardzo zimna, nie nadająca się do kąpieli woda, choć oczywiście są entuzjaści zimnych kąpieli w jeziorach górskich.

Wszystko to sprawia, że noclegi nad jeziorem w górach są mniej popularne, niż na Mazurach. Nie znaczy to jednak, że górskie jeziora są mniej piękne i mniej chętnie odwiedzane przez turystów. W górach znajduje się wiele przecudnej urody jezior, których specyficzna atmosfera zwala z nóg i zachwyca każdego, kto je zobaczy. Miejscem pielgrzymek wszystkich odwiedzających zimowa stolice Polski – Zakopane jest Morskie oko – piękne otoczone górami jezioro o niezwykle czystej i przejrzystej wodzie.

Można tu w schronisku zarezerwować noclegi nad jeziorem, by doświadczyć niezwykłego, wrażenia, jakie Morskie Oko robi nocą.

Nieco wyżej położony Czarny Staw jest trudniej dostępnym górskim jeziorem, ale i on posiada niezwykłe walory estetyczne. Moim ulubionym górskim jeziorem jest jednak mało znany Smreczyński Staw. Jest to niewielki staw, do którego podejście prowadzi z doliny Kościeliska. Przed wspinającym się między drzewami turystą, otwiera się nagle niezwykły widok stawu otoczonego strzelistymi smrekami, niezwykłą ciszą, przerywaną tylko pięknym śpiewem ptaków, cykaniem świerszczy i delikatnym szumem drzew.

Odbijające się w wodzie promienie słońca, przebijającego się przez korony drzew tworzą zapierający dech w piersi widok; tak właśnie wyobrażam sobie raj.

Jeziora w górach są zwykle znacznie mniejsze i głębsze niże te, które spotykamy na północy Polski, nikt tu nie uprawia sportów wodnych, ale widok, jaki takie jezioro może zagwarantować jest najpiękniejszą rzeczą na świecie.

forbal

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *